نژاد شناسی گاو آنگوس

نژاد آبریدین آنگوس (که به نام آنگوس شهرت یافته است) در اوایل قرن ۱۹ شناخته شد و به گاو سیاه رنگ شمال شرق اسکاتلند معروف است. این نژاد همانند سایر نژادهای گاو و گوسفند، در اثر عوامل پرورش و مهاجرت بهبود یافته است.


خصوصیات
بطور طبیعی بی شاخ بوده و می تواند سیاه یا قرمز باشد، هرچند که رنگ سیاه غالب است.
نسبت به آب و هوای سخت مقاوم بوده و سازگاری پیدا می کنند، خوش خوراند و نسبتا زود بالغ می شوند، تولید لاشه ی بالا و خوش طعمی دارند. آنگوس به نژاد لاشه هم معروف است. به طور گسترده ای در اصلاح نژاد و دورگ گیری برای بهبود کیفیت لاشه و تولید شیر استفاده می شوند. همچنین آنها بعنوان حامل ژن غالب بی شاخ کننده مورد استفاده قرار می گیرند.
خصوصیات کمی
• آسانزایی و زنده مانی گوساله ها گاوهای آنگوس برای زایمان اندکی کمک نیاز دارند. خصوصیات مادری آنگوس بسیار قوی است و گوساله نیز به طور غریزی مدت کوتاهی پس از تولد بر می خیزد و تمایل به خوردن دارد.
• مادرانی فوق العاده با توان دوشش بالا گاو آنگوس به خصوصیات مادری، آسانزایی و توانایی تولید شیر مشهور اند. و تا زمان از شیرگیری گوساله، شیر فراوانی تولید می کنند.
• بلوغ زود رس، باروری و ماندگاری گاو آنگوس خواه در زایمان اول چه در زایمان چهاردهم بخوبی عمل می کند. ماندگاری۱۲ تا ۱۳ سال در گاوهایی آنگوس غیر معمول نیست.
• عموما بی شاخ اند نیازی به بی شاخ کردن در گاوهای آنگوس نیست چراکه آنها طور طبیعی ژن بی شاخی و قابلیت انتقال آن را دارند. داشتن شاخ ممکن است سبب آسیب و شاخ زدن به دیگر حیوانات شود. و این دلیل خوب دیگری برای انتخاب آنگوس است.
• فاقد سرطان چشم یا پستان های آفتاب سوخته پوست سیاه و پستان های قرمز و سیاه موجب می شود که به ندرت مشکل آفتاب سوختگی در گاو رخ دهد. بطور مشابه، سرطان چشم در گاو آنگوس شایع نیست.
• تطابق پذیری با تمام شرایط آب و هوایی گاوهای آنگوس تحت سخت ترین شرایط با حداقل نیازهای نگهداری می توانند پرورش یابند.
• ضریب تبدیل غذایی بالا مطالعات اخیر در انواع گاوهای دو رگ نشان داد که آنگوس دورگ بطور میانگین بهینه تر است، و با بازدهی بالاتری مواد را تبدیل کرده و از اتلاف آن جلوگیری می کنند.
• ماربلینگ خوب و تردی گوشت  علاوه بر وجود ذایقه به سمت گوشت های با ماربلینگ بالا، همبستگی بین ماربلینگ و تردی نسبتا بالاست بنابراین تردی بهبود می یابد.
• لاشه و کیفیت مورد قبول تحقیقات نشان می دهند که گاوهای نر آنگوس می توانند برای پروژنی تست انتخاب شوند چراکه می توانند توانایی انتقال ژن را بدون کاهش ضریب تبدیل غذایی و رشد حیوانات و بدون افزایش قیمت لاشه افزایش دهند.
مقایسه
تحقیقات در شمال و جنوب استرالیا نشان می دهد که ماده گاوهای آنگوس زود بالغ شده، رشد خوبی داشته و عملکرد ماهیچه ایشان بالاست.
در پروژه های تست کراس و تحقیقات ویکتوریا، گوساله های کراس آنگوس وزن تولد کمتری دارند، وزن بیشتر در زمان از شیرگیری داشته و زودتر از شیرگرفته می شوند و چربی بین عضلانی بیشتری تولید می کنند.
پراکندگی
گاو آنگوس نژادی بین المللی است، و نژاد غالب در ایالات متحده آمریکا، کانادا، آرژانتین، نیوزلند و استرالیاست.
در استرالیا یکی از ۴ گاو رجیستر آنگوس است و ۳۰% از گاوهای ماده فروخته شده آنگوس اند.

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=592
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.