پرورش دام

همزمان کردن فحلی گوسفندان

در دنیا روش های مختلفی برای همزمان کردن فحلی به کار می رود که هر یک دارای مزایا و معایبی است برای همزمان کردن فحلی بایستی با تجویز هورمون نحوه فعالیت تخمدان ها را تغییر داده و میش را مجبور نمود که فحل گردد.

این کار به طرق زیر انجام می گیرد.

۱-خوراندن پروژسترون مصنوعی یا سنتتیک ۵۰ میلی گرم در روز به مدت ۱۶ روز به ازای هر رأس میش ۲۴ ساعت تا ۷۲ ساعت پس از قطع هورمون میش ها دسته جمعی فحل می گردند.

۲-تزریق هورمون پروژسترون به میش ها برای ۱۵ روز ۲۰ میلی گرم، روز در میان.

۳-ایجاد فحلی با استفاده از سیلوستروس. سیلوستروس یک ماده جامد غیر قابل جذب آغشته به هورمون پروژسترون می باشد و به راحتی آن را می توان زیر پوست میش قرار داد. ۱۶ روز زیر پوست مانده و سپس خارج می شود. ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از خروج تا ۹۸ درصد میشها فحل می گردند.

۴-استفاده از اسفنج آغشته به پروژسترون. اسفنج را در داخل واژن قرار می دهند. معمولأ از انتهای اسفنج نخی بیرون آمده که برداشتن آن را به راحتی امکان پذیر می سازد. اسفنج برای ۱۵ روز در مهبل میش قرار می گیرد. وقتی بیرون آورده می شود ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد حداکثر میش ها فحل می گردند.

۵- ایجاد فحل با استفاده از تغییر شدت نور. در این روش گله را پس از زایش در سالن های پوشیده و فاقد پنجره قرار می دهند و به وسیله لامپ های متعدد سالن را روشن می کنند. در صورتی که تنظیم نور درست باشد، میش ها یکنواخت فحل می شوند. میزان نور ی۴ تا ۴ وات برای هر متر مربع است.

۶- استفاده از پروستاگلندین. از روز ۵ تا ۱۶ دوره فحلی  بر روی جسم زرد کاملأ مؤثر است. دو تزریق ضروری است. فاصله تزریق اول و دوم ۱۸ روز است. در صورت بروز فحلی ر تزریق اول، تزریق دوم ضرورتی ندارد در تزریق دوم ۳۲ تا ۴۸ ساعت پس از تزریق علائم فحلی دیده می شود. مقدار تزریق ۱۰ میلی گرم است.

 

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10021
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.