ویتامین D در گاوشیری

ویتامین D برای نگهداری،تولید مثل،و شیردهی گاوهای شیری و برای رشد گوساله های جوان و استخوان سازی،مورد نیاز است.ویتامین D،در جذب کلسیم از دستگاه گوارش دخالت دارد،بنابراین ،نشانه های کمبود ویتامین D،همانند کمبود کلسیم و فسفر است.کمبود ویتامین Dموجب ضعیف شدن استخوان ها،تورم و سخت شدن استخوان ها،تورم و سخت شدن مفاصل و کوژ پشتی شده و در حالت پیشرفته،پاها به دنبال حیوان کشیده شده،حیوان به سختی راه رفته،حساس،ضعیف و بی اشتها شده و رشد گوساله های جوان متوقف می شود.

در گاوها و گوساله هایی که با علوفه خشک شده در آفتاب و یا سیلاژ ذرت تغذیه می شوند،کمبود ویتامین D به ندرت دیده می شود.اگرچه ضرورت ویتامینD برای گاوهای شیری مشخص شده است ،ولی میزان مورد نیاز،دقیقا تعیین نشده است.

آزمابش نشان داده است که تغذیه با مقادیر بسیار زیاد ویتامین D،به میزان ۲۰ میلیون واحد در روز و به مدت ۵ روز پیش از زایش ،از احتمال بروز بیماری تب شیر می کاهد.ویتامین D،به شکل ۲۵-هیدروکسی کلی کالسیفرول ،به صورت خوراکی،تزریق درون ماهیچه ای و یا زیر پوستی مصرف شده است.

مقادیر اندکی ارگوسترول در بیشتر غذاهای معمولی موجود است که تحت تاثیر پرتو خورشید،به ویتامین Dتبدیل می شود.غلات،علوفه خشکی که دور از آفتاب تهیه شده و همچنین بیشتر سیلاژها ،مقدار اندکی ویتامین Dدارند.تغذیه با مقادیر زیادی از این خوراکها،موجب کم شدن ویتامین Dدر بدن حیوان می شود.

در گاوهایی که در معرض نور آفتاب قرار می گیرند،معمولا ویتامین D دیده میشود.زیرا در اثر تابش پرتو فرابنفش بر پیش-ویتامین های موجود در بدن،ویتامین D بوجود می آید.در فصل هایی از سال که گاو در اصطبل نگهداری می شودو هنگامی که نورخورشید ناچیزی در اختیار حیوان باشد،ممکن است کمبود ویتامین D دیده شود.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2810
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.