تولید مثل گاو

چرای زودهنگام دام در مراتع ممنوع

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، چرای زودهنگام را موجب تخریب مراتع دانست و گفت: با چرای زودهنگام دام برخورد می‌شود و انتظار داریم کشاورزان در این رابطه همکاری لازم را داشته باشند.

بهمن اسکندری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه زنجان، با بیان این مطلب، اظهار کرد: با توجه به مشکلات عدیده‌ای که چرای زودهنگام به‌ وجود می‌آورد امیدواریم با فرهنگ‌سازی مناسب بتوانیم کشاورزان را نسبت به این موضوع قانع کنیم که در موعد مناسب اقدام به چرای دام خود کنند.

وی با اشاره به اینکه امسال زمستان چندان سختی را در استان شاهد نبودیم، افزود: همین موضوع باعث می‌شود که عده‌ای از کشاورزان دام خود را وارد مراتع کنند که این امر باعث بروز مشکلات عدیده برای مراتع استان که تحت فشار نیز هستند، می‌شود.

این مسئول با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی لازم برای جلوگیری از چرای زودرس در مراتع استان انجام شده است، خاطرنشان‌ کرد: حذف چرای زودرس و دام مازاد و رعایت این موضوع برای جلوگیری از تخریب مراتع بکر ضروری است و باید عنوان کرد سیستم‌های چرا ابزاری است که در سطح مرتع بخش قابل توجهی از اهداف مدیریت چرا را محقق می‌کند.

وی تصریح‌ کرد: انتخاب مناسب‌ترین روش سیستم چرا در مرتع و رفع نیاز متابولیکی و فیزیولوژیکی گونه‌های علوفه‌ای، اصلی بسیار مهم است.

این مسئول با بیان اینکه وجود گیاهانی که در شرایط ضعیف و در اثر فشار چرا در حال نابودی هستند، ماحصل بی‌تفاوتی به سیستم‌های مدیریت چرا است، خاطرنشان کرد: با هماهنگی اداره‌های منابع‌طبیعی و آبخیزداری شهرستان‌های استان و نظرکارشناسی در انتخاب سیستم چرایی مناسب برای مرتع اقدام خواهد شد.

اسکندری گفت: اوایل فصل چرا باید شرایطی برای آمادگی مرتع رعایت شود، همچنین در مراتعی که گونه‌های مهم و مرغوب وجود دارد و از طریق بذر تکثیر انجام می‌شود، فراهم کردن فرصت تولید بذر قبل از شروع چرا ضروری است.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=571
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.