اخبار دام و طیور

۱۹۰ هزار تن انواع نهاده‌های دامی در اختیار دامداران خراسان رضوی قرار گرفت

۱۹۰ هزار تن انواع نهاده‌های دامی در اختیار دامداران خراسان رضوی قرار گرفت

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به در اختیار گذاشتن ۱۹۰ هزار تن انواع نهاده‌های دامی به دامداران گفت: امروز علاوه بر تأمین گوشت قرمز و سفید مورد نیاز استان، تولید مازاد نیز داریم.

مجتبی مزروعی در نشست خبری به مناسبت هفته جهاد کشاورزی اظهار داشت: در سال گذشته اعتبارات خوبی از سوی ماده ۱۸۰ وجود داشت اما تنها ۵ درصد آن به بخش آب در حوزه کشاورزی رسید که امیدوار هستیم، نمایندگان این مسئله را جدی بگیرند و حداقل ۸۰ درصد اعتبارات ماده ۱۸۰ را امسال به این موضوع اختصاص دهند.

وی توجه به آب بخش کشاورزی را مهم‌ترین مسیر گذر از بحران آب عنوان کرد و گفت: باید با توجه به این بخش سرمایه‌گذاری‌ها را متوجه این موضوع کرد.

مزروعی با انتقاد شدید از این موضوع که متأسفانه در سال‌های اخیر محور توسعه استان گردشگری قرار گرفته است، ادامه داد: تنها شهری که ظرفیت گردشگری در استان را دارد، شهر مشهد است و دیگر شهرستان‌های استان از این ظرفیت برخوردار نیستند و ما اگر می‌خواهیم رشد متوازن در سطح استان خراسان رضوی داشته باشیم باید مناطق ضعیف را تقویت کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی افزود: علت اینکه امروز رشد مهاجرت به شهرها و به ویژه مشهد بالاست به طوری که حاشیه‌نشینی در این شهر بیداد می‌کند این است که در سطح استان رشد توسعه متوازن صورت نگرفته اما خوشبختانه دولت در حال برطرف کردن این نقیصه است.

وی با انتقاد از سخنان برخی افراد که مشکل بحران آب را بخش کشاورزی می‌دانند، تأکید کرد: در موضوع بحران آب عده‌ای نگاه کاسب کارانه دارند و این رفتار منصفانه نیست چراکه اگر مشکلات را به سمت بخش کشاورزی ببریم مانع از سرمایه‌گذاری در این بخش می‌شویم، پس این افراد باید اظهار نظر در این زمینه‌ها را به کارشناسان واگذار کنند.

مزروعی از تشکیل کارگروه مشترک متشکل از کارشناسان بخش کشاورزی، آب منطقه‌ای و نماینده تشکل‌ها برای بررسی موضوعات مربوط به آب خبر داد و افزود: این کارگروه در چهار حوزه بهره‌برداری از کنتورهای نصب شده بر روی چاه‌ها، نحوه میزان کاهش برداشت از سفره‌های تحت الارضی، کاهش پروانه‌های صادره و ایجاد تشکل‌های آبران موضوعات را بررسی می‌کنند که امیدواریم تا ابتدای شهریور ماه امسال دستورالعملی فنی و اجرایی را برای بهره‌برداری از منابع آب استان تدوین کنند.

وی به موضوع انتقال آب از دریای عمان به استان خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: این موضوع به صورت جدی در حال پیگیری است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه این استان در سال گذشته در حوزه اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار مقام نخست کشور را کسب کرده است، ادامه داد: در موضوع استفاده از تکنولوژی در بخش کشاورزی و مکانیزاسیون بخش کشاورزی در سطح کشور مقام نخست را طی سال ۹۳ کسب کردیم.

وی با اشاره به در اختیار گذاشتن ۱۹۰ هزار تن انواع نهاده‌های دامی به دامداران تصریح کرد: با توجه به اقدامات صورت گرفته در ۹ ماه گذشته امروز علاوه بر تأمین گوشت قرمز و سفید مورد نیاز استان، تولید مازاد نیز داریم.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=1857
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.