مرغ گوشتی

۷۱۵ واحد مرغ گوشتی با ظرفیت تولید بیش از ۱۴ میلیون قطعه در سال در کردستان

معاون امور تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: در حال حاضر تعداد ۷۱۵ واحد مرغ گوشتی با ظرفیت ۱۴ میلیون و ۱۳۸ هزار و ۹۰۰ قطعه در استان مشغول به فعالیت هستند.

خالد جعفری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۱۲ واحد مرغ مادر گوشتی به ظرفیت ۳۰۰ هزار قطعه و ۱۲ واحد مرغ تخمگذار به ظرفیت ۴۶۸ هزار قطعه در استان کردستان دارای پروانه بهره برداری هستند.
وی گفت: همچنین یک واحد کارخانه جوجه کشی با ظرفیت ۲ میلیون عدد تخم مرغ نطفه دار و با توان تولید ۲۰ میلیون قطعه جوجه یک روزه در سال فعال است.
جعفری اظهار کرد: استان کردستان با توجه به نوساز بودن صنعت از نظر تجهیزات جزو استان های برتر بوده و همچنین در ۶ سال گذشته ظرفیت مرغداری های گوشتی استان به سه برابر افزایش یافته و در کشور از نظر ظرفیت جزو قطب های مهم تولید گوشت مرغ است به طوریکه در پایان سال ۹۴ با ۳،۸ درصد تولید کشور در منطقه غرب و شمال غرب رتبه اول و رتبه دهم را دارد.
وی اضافه کرد: از صنایع مرتبط با این فعالیت ها، هفت کشتارگاه صنعتی مرغ به ظرفیت ۱۸ هزار قطعه درساعت، و همچنین ۹ کارخانه اختصاصی خوراک طیور به ظرفیت سالیانه ۲۴۰ هزار تن، یک واحد تولید مکمل خوراک طیور به ظرفیت ۱۵ هزار تن در سال، چهار واحد ذرت خشک کنی به ظرفیت ۶۲ هزار تن و نیزسه واحد فرآوری کود مرغی به ظرفیت ۵۰ هزار تن در سال وجود دارد.
معاون امور تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان بیان کرد: در زمینه پرورش سایر ماکیان نیز در استان چهار واحد پرورش شتر مرغ صنعتی با ظرفیت کلی ۱۴۱ قطعه، ۱۳ واحد نیمه صنعتی با ظرفیت کلی ۴۰۰ قطعه، ۲ واحد پرورش بوقلمون صنعتی با ظرفیت ۴۵۰۰ قطعه و ۶ واحد پرورش بلدرچین به صورت نیمه صنعتی با ظرفیت ۲۰ هزار قطعه در حال فعالیت هستند.
جعفری گفت: میزان اشتغال مستقیم بخش طیور استان سه هزار و ۴۲۵ نفر بوده که اگر برای هر شغل مستقیم حداقل ۳ نفر غیر مستقیم نیز در نظر گرفته شود، ۱۰ هزار و ۴۰۰ نفر به طورغیر مستقیم در این بخش فعالیت می کنند و در مجموع ۱۳ هزار و ۸۲۵ نفر در استان به این بخش وابسته اند و میزان سرمایه گذاری انجام شده هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال (حدود ۸۵۰ میلیارد تومان ) برآورد می شود.
وی با اشاره به اینکه مصرف سرانه گوشت مرغ استان ۲۶ کیلو گرم است افزود: با توجه به اینکه جمعیت استان حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است که در این صورت با مصرف سرانه کل ۳۹ هزار تن استان و با توجه به تولید ۷۱ هزار تن در سال ۹۴ که ۳۲ تن مازاد تولید گوشت سفید مرغ خواهیم داشت که به بازار مصرف سایر استانهای مجاور و کشور هم جوار صادر خواهد شد، پیش بینی تولید در سال ۹۵ به میزان ۷۵ هزار تن است.
جعفری اضافه کرد: یکی از مهمترین پروژه های در حال اجرای بخش طیور پروژه بهینه سازی مصرف انرژی در واحدهای مرغداری است که با اجرایی شدن طرح هدفمند سازی یارانه ها در بخش کشاورزی این پروژه آغاز و با توجه به اعتبارات تخصیص یافته به مرغداری های استان از سال ۸۹ به بعد در ۲ بخش خود اجرایی و تسهیلات بانکی، تاکنون ۳۶۰ واحد مرغداری به ظرفیت هفت میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه این پروژه اجرا شده است.
وی با بیان اینکه همزمان موضوع گاز رسانی به این واحدها نیز مد نظر قرار گرفته افزود: با همکاری شرکت گاز استان، گازرسانی به ۳۷۲ واحد به ظرفیت ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه انجام شد.
معاون امور تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان از تشکل های مرتبط با این صنعت به وجود یک اتحادیه شرکت های تعاونی مرغداران استان و ۱۱ شرکت تعاونی مرغداران گوشتی در شهرستان های استان اشاره کرد و گفت: تعدادی از آنان مانند شرکت تعاونی مرغداران مریوان الگوی خوبی از نظر فعالیت بصورت زنجیره تولید گوشت مرغ و خدمات رسانی به اعضا است.
وی اضافه کرد: از سیاست های مهم صنعت طیور کشور تشکیل زنجیره های تولید گوشت مرغ بوده که در این راستا در استان پنج زنجیره تولید شناسایی و به مرکز معرفی شده که ۲ زنجیره به نام گروه غرب دانه و زنجیره تعاونی مرغدارن مریوان ثبت و مورد موافقت قرار گرفته و سه زنجیره دیگر در دست اقدام است.

 

منبع: ایرنا

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9391
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.